«

»

Geg
12
2017

Suvienytos jėgos kovai su aplinkos teršėjais

  Praėjusią savaitę Pakruojo savivaldybėje vyko rajono vadovų,  aplinkosaugos specialistų, policijos atstovų ir policijos rėmėjų susitikimas, kurio metu nuspręsta suvienyti jėgas bendroje kovoje su aplinkos teršėjais.

    Pasak mero Sauliaus Gegiecko, uždarius Lygumuose, Rozalime ir Klovainiuose atliekų priėmimo aikšteles, sulaukiama gyventojų „gąsdinimų“, neva dabar šiukšlės bus vežamos į pamiškes. „Su tokia nuostata ir pozicija reikia kovoti, kol ji neišvešėjo. Juk atliekų priėmimo aikštelės rajone buvo įkurtos pačioje atliekų tvarkymo sistemos kūrimo pradžioje, kol žmonės nebuvo aprūpinti priemonėmis. Dabar jau sukurta komunalinių atliekų tvarkymo sistema, užtikrinanti galimybę jomis atsikratyti civilizuotai, tačiau gyventojams pritrūksta noro ir sąmoningumo taip elgtis“,– ieškoti būdų, kaip spręsti situaciją, susirinkusius kvietė Meras.

  Ekologė Kazimiera Klabienė patikino, kad minėtomis  aikštelėmis naudojosi ne visi rajono gyventojai, o už ten susidariusių didžiulių atliekų kiekių sutvarkymą mokėjome visi. Kadangi jose nebuvo budinčio operatoriaus, žmonės veždavo viską, kas papuola

   Šiuo metu ir daugiabučių namų gyventojai, ir individualių namų savininkai aprūpinti reikalingais konteineriais – sudarytos visos sąlygos rūšiuoti komunalines ir buityje susidarančias atliekas.   Didelių gabaritų, buitinio remonto, medienos, tekstilės, elektronikos, pavojingas atliekas bei antrines žaliavas gyventojai privalo vežti į Pakruojo atliekų priėmimo punktą, esantį Kuosiškių kaime, arba į Aleknaičių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Aleknaičių kaime, Lygumų seniūnijoje.

  Dėl minėtų aikštelių darbo laiko  prieš dvi savaites vykusioje diskusijoje buvo išsakyti gyventojų pageidavimai. Pranešame, kad ŠRATC atsižvelgė į gyventojų prašymą ir nuo gegužės 15 iki rugsėjo 1 d. keičia Pakruojo atliekų priėmimo punkto, esančio Kuosiškių kaime, darbo laiką.  Minėtas punktas trečiadieniais, ketvirtadieniais ir penktadieniais dirbs 11–20 val. (pietų pertrauka 13.00-13.45), antradieniais ir šeštadieniais – 10–18 val. (pietų pertrauka 13.00-13.45), o sekmadieniais ir pirmadieniais punktas nedirbs. Dirbant pakeistu grafiku, bus stebimi ir analizuojami klientų srautai, o po rugsėjo 1 d. priimtas galutinis sprendimas dėl aikštelės darbo laiko. 

  Aleknaičių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelė  dirbs įprastu laiku: antradienį–penktadienį 9.00 – 18.00 val.; šeštadienį 9.00 – 17.00 val. Pietų pertrauka: 13.00 – 13.45 val.

    Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Pakruojo agentūros specialistų  Petro Nykštelio ir Jono Rutkevičiaus nuomone,  šiukšlintojai tikrai įžūlėja, nors Administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 247 straipsnyje „Atliekų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų nevykdymas“ numatytos griežtos baudos: aplinkos užteršimas vieno kubinio metro ir didesniu nepavojingų atliekų kiekiu užtraukia baudą nuo 550 Eur  iki 1 500 Eur. Jeigu išmestose atliekose bus aptikta pavojingų medžiagų, asmeniui gali būti skirta bauda nuo 1 400 Eur iki 2 400 Eur.

  Administracinių nusižengimų protokolą teršėjams gali surašyti ir aplinkosaugininkai, ir Savivaldybės administracijos specialistai, ir policijos pareigūnai, tačiau baudos ne visada veiksmingiausia priemonė kovojant su šiukšlintojais. Visuomenė taip pat turi  būti aktyvi ir pilietiška, nes pastatyti po inspektorių ar atsakingą specialistą prie kiekvieno nėra galimybių. Pastebėjus šiukšlinimo atvejį, būtina užfiksuoti (nufotografuoti ar nufilmuoti). Nebūkime abejingi, nes  už bešeimininkių atliekų sutvarkymą valstybinėje žemėje atsakinga seniūnija – vadinasi, tokio šiukšlyno sutvarkymas kainuos mums visiems. Jei šiukšlės bus išverstos privačioje valdoje – atsakomybė kris ant savininko pečių. Kas žino, kada koks „geradarys“ tą padarys bet kurio iš mūsų žemėje, todėl vieningai kovokime su teršėjais.

  Šiaulių AVPK Pakruojo r. PK Veiklos skyriaus viršininkas Ginas Pocevičius patikino, kad patruliuodami pareigūnai, pastebėję šiukšlinimo atvejį, visada sureaguoja. Jei randamos bešeimininkės atliekos, jų savininkas nustatomas atliekant rastų atliekų turinio tyrimą arba remiantis liudytojų parodymais. Todėl pareigūnas taip pat akcentavo būtinybę užfiksuoti pastebėtus  šiukšlinimo faktus – tai tikrai palengvintų kovą su tais, kurie piktybiškai teršia ir nesilaiko tvarkos.

   Suvienijus aplinkosaugininkų, savivaldybės administracijos specialistų ir policijos jėgas, nuo gegužės 15 d. vyks bendri prevenciniai reidai po visą savivaldybės teritoriją. Reidai bus organizuojami ir po darbo valandų, ir savaitgaliais. Jų metu bus tikrinama, ar gyventojai teisingai tvarko atliekas, ar neatsiranda užterštų viešųjų teritorijų.

  Nešiukšlinkime neleistinose vietose patys, o pastebėję aplinkos teršėjus visada praneškime savivaldybės ekologui (8 611 30 511) ar seniūnams, kreipkimės bendruoju pagalbos telefonu 112.

    Pilietiškus gyventojus, kovojančius su aplinkos teršėjais,  Savivaldybės administracija paskatins dovanomis – išmaniaisiais telefonais.

Pakruojo rajono savivaldybės informacija